演员阵容
迪伦·奥布莱恩
Thomas卡雅·斯考达里奥
Teresa Agnes托马斯·布罗迪-桑斯特
NewtKi Hong Lee
MinhoRosa Salazar
BrendaGiancarlo Esposito
JorgeWill Poulter
GallyJacob Lofland
Aris JonesPatricia Clarkson
Ava PaigeAidan Gillen
JansonWalton Goggins
LawrenceDexter Darden
FrypanKatherine McNamara
SonyaNathalie Emmanuel
HarrietBarry Pepper
VinceDylan Smith
JasperJake Curran
WCKD LieutenantDylan Kriek
Co ConductorScot Cooper
Station ChiefKazi Maubert
Immune ChildBart Fouche
EngineerGreg Kriek
Co-ConductorPaul du Toit
Berg PilotLiza Scholtz
NurseShai Lun Choo
Little GirlFiona Ramsay
Board MemberPaul Hampshire
SoldierNathan Barris
SoldierDrikus Volschenk
Team LeaderClayton Evertson
WCKD OperatorEmily Child
Infected WomanDale Jackson
Holding Area GuardArmando De Leca
WCKD GuardPaul Lazenby
Guard (uncredited)Parm Soor
Board Member (uncredited)艺术
Michael Diner
Art DirectionHugo Santiago
Art DirectionDaniel T. Dorrance
Production DesignGrant Van Der Slagt
Art DirectionRaj Rihal
Conceptual DesignChristophe Dalberg
Supervising Art DirectorSiobhan Roome
Set DesignerRohan Lyal
Head GreensmanShannon Courte
Art Department CoordinatorDean Eilertson
Property MasterGaby Beyers
Art Department CoordinatorCatherine Palmer
Art DirectionGary Young
SculptorPatrick O'Connor
Art DirectionJohn Dale
Construction CoordinatorAndrea Borland
Art DirectionRoss Jenkin
Art DirectionJulieta Jiménez
Set DesignerAndrew Lee McConnell
Set DesignerKerry van Lillenveld
Property MasterDarren Christian
Concept ArtistMoray McGregor
Standby Art DirectorJerry Staar
Assistant Property MasterFrederick Mpuuga
Concept ArtistMichel Smit
Concept ArtistDarek Zabrocki
Concept ArtistStevo Bedford
Conceptual IllustratorGordon Russell
Construction ForemanGarreth Carikas
Graphic DesignerThomas Dorman
Graphic DesignerCarla Jackson
Head GreensmanBrett Hirson
Set DesignerLauren Sevior
Set DresserMark Risk
Storyboard ArtistBeth Li
Title Designer工作人员
Paul Lazenby
StuntsSteve Chang
StuntsDavid Holm
Transportation CoordinatorGlenn Suter
Stunt CoordinatorShane Daniels
StuntsAlessandro Saponi
CG SupervisorLogan Breit
Visual Effects EditorMichael Umble
Unit PublicistRhys Williams
StuntsRob Fournier
ArmorerLisa Godwin
PropmakerNicole Connelly
Special EffectsPatrick Phan
StuntsJulia Rekaikyna
StuntsRon Irvine
Transportation CaptainCarrie O'Bray
Transportation CaptainKelsey Wheeler
PilotPaul Jasper
Animal CoordinatorNiall Lenihan
Software EngineerDave Lovano
Stunts音响
John Ottman
Sound MixerJeff Carson
Music EditorDavid Dave
ADR MixerTim Gomillion
Sound Recordist约翰·派桑诺
Original Music ComposerDan O'Connell
Foley ArtistChris Diebold
Sound Effects EditorChris Terhune
Sound Effects EditorTobias Poppe
Sound DesignerGarret Farrell
ADR MixerLee Gilmore
Sound DesignerJohn T. Cucci
Foley ArtistAi-Ling Lee
Sound DesignerAi-Ling Lee
Supervising Sound EditorAi-Ling Lee
Sound Re-Recording MixerSusan Dawes
Supervising Dialogue EditorDerek Casari
ADR EngineerCharles Martin Inouye
Music EditorHelen Luttrell
Dialogue EditorJames Ashwill
Foley MixerDarren Brisker
Sound MixerKristin Catuogno
ADR RecordistGavin Coford
Boom OperatorRoberto Dominguez Alegria
Foley MixerBruce K. Malala
Boom OperatorDavide Anselmi
Sound EditorDavide Anselmi
Production Sound MixerJohn Guentner
Foley MixerWill Ropp
ADR & DubbingTom Brown
Music Arranger摄影
Gyula Pados
Director of PhotographyKeith Saayman
Libra Head TechnicianPeter Belcher
Camera OperatorAlessandro Brambilla
Steadicam OperatorAdi Visser
Steadicam OperatorJosh Bleibtreu
Second Unit Director of PhotographyRonald Hersey
Aerial Director of PhotographyE.J. Misisco
First Assistant "B" CameraDaniel Bombell
First Assistant "A" CameraColin Robson
GripDean Schwingboth
GripJ.P. Ridgway
Key GripEvan Maclachlan
First Assistant "A" CameraDanie du Toit
Camera OperatorSamantha Davids
Camera LoaderKeith Johnston
Dolly GripAdrian van As
Dolly Gripdron
Drone CinematographerBerndt Wiese
First Assistant CameraAdrian Boerlage
First Assistant CameraMark Forster
Key GripNick Phillips
Libra Head TechnicianNegoita Mihai
Libra Head TechnicianMarcel Klopper
Libra Head Technician剪辑
Dan Zimmerman
EditorP.J. Burch
First Assistant EditorBen Cox
Assistant EditorWendy Nomiyama
Assistant EditorNoel Albornoz
Digital Intermediate EditorMichael Rostker
3D EditorGreg Hollander
Assistant EditorAlex Oreman
Digital IntermediateMichael Van Fleet
Digital Intermediate编剧
James Dashner
NovelT.S. Nowlin
Screenplay灯光
Niall Fraser
Best Boy ElectricSean Oxenbury
Rigging GafferScott Kozak
Rigging GripArmand Santos
Best Boy ElectricDan Sigobongo
Rigging GripJed Harris
ElectricianMoses Makateng
ElectricianOliver Wilter
GafferAlfred Mxathule
ElectricianVincent Ngcobo
ElectricianAthi Pokolo
ElectricianDavid McIntosh
Rigging Grip导演
韦斯·波尔
DirectorSuze Dunbar
Script SupervisorVinca Cox
Script SupervisorKim Robinson
ContinuityJoecy Shepherd
Script SupervisorReinier Smit
Script SupervisorVincent Lascoumes
First Assistant DirectorDavid Klohn
Second Assistant DirectorWilliam Booker
Second Unit First Assistant DirectorNadia Brand
Second Assistant DirectorBenjamin Cairns
Third Assistant DirectorCameron Hadlow
Third Assistant DirectorLeroy Titus
Second Second Assistant DirectorMegan Truter
Second Second Assistant Director制片
Denise Chamian
CastingWyck Godfrey
ProducerLorenzo Di Bonaventura
Executive ProducerMarty Bowen
ProducerJames Powers
Unit Production ManagerJoe Hartwick Jr.
Producer韦斯·波尔
ProducerEllen Goldsmith-Vein
ProducerLee Stollman
ProducerBeth Day
Casting AssociateLiz Ludwitzke
Casting AssociateTamara Allen
Production SupervisorNicole Oguchi
Production SupervisorJohnny Gidcomb
ADR Voice CastingMorgan Brady
Production CoordinatorJulieann Snow
Production AccountantJ.P. van der Merwe
Extras CastingNicola Unsworth
Unit Production Manager视效
Einar Martinsen
Matte PainterMatt Sloan
Visual Effects SupervisorScott Puckett
Visual Effects ProducerR. Christopher White
Visual Effects SupervisorBlair Clark
Visual Effects SupervisorMartin Wiseman
Visual Effects ProducerMike F. Hedayati
Visual Effects SupervisorSeth Kenlon
Visual EffectsSam Ashford-Rowe
Visual Effects CoordinatorJennifer Ramos
Visual Effects CoordinatorAndrew Butterfield
AnimationJazmin Evans
AnimationVasilis Antipas
Visual Effects Technical DirectorOliver Ferguson
Visual Effects Technical DirectorAmanda Newby
Visual Effects CoordinatorStanislav Dovliashewicz
AnimationJohn Walters
Matte PainterRyan Cronin
Senior AnimatorVincent Désilets
Senior AnimatorMarc Faladeau
Visual Effects CoordinatorSky Stone
Visual Effects CoordinatorKatherine Terzieva
Visual Effects CoordinatorJeffrey J. Marks
Visual Effects ProducerAndrew Eick
Visual Effects ProducerDaniel Macarin
Visual Effects SupervisorRachel Hannah Cohen
Visual Effects Production ManagerChang Jung-min
VFX ArtistJerry Graham
AnimationRonan Binding
Animation服装与化妆