演员阵容
杰拉德·巴特勒
Mike Banning摩根·弗里曼
Alan TrumbullJada Pinkett Smith
Agent ThompsonNick Nolte
Clay Banning丹尼·赫斯顿
Wade JenningsTim Blake Nelson
VP KirbyLance Reddick
David GentryFrederick Schmidt
Travis Cole迈克·兰德斯
Sam WilcoxOri Pfeffer
Agent MurphyRocci Williams
Bruno派珀·佩拉博
Leah BanningHarry Ditson
NeurologistLinda John-Pierre
ReceptionistJasmine Hyde
CNN ReporterIan Porter
Fox ReporterLaurel Lefkow
MSNBC ReporterMark Arnold
James HaskellKerry Shale
Ad. Paul SebringJohn Strong
US SenatorMark Basnight
SenatorJessica Cobley
Lynne BanningMaisie Cobley
Lynne BanningJames Grogan
Secret Service Agent #1Stuart McQuarrie
Doctor SiebertzKatya Bakat
Dr. CaraJoseph Millson
Agent RamirezSapir Azulay
Agent PetersonBuffy Davis
Judge SpireMickey Nelson
Senior Agent at HospitalAndrew Brooke
US Marshal ReyesMark Rhino Smith
US Marshal DriverMartin Behrman
FBI AgentRyan Oliva
Merc Truck DriverLiam Coote
Sub MercDerek Siow
Salient Tech #1Derek Morse
Salient Tech #2Chris Browning
Militia Man #1Greg Orvis
Militia Man #2Brendan Kelly
TruckerConor Boru
State PoliceHaley Bishop
Main AideWayne Gordon
Merc #1Antonio Bustorff
Merc #2Stacee Vatanapan
Lady in CarMike Broomley
State TrooperOsi Okerafor
BillyDaniel Singh
CAT Agent #1Georgia Goodman
ICU NurseChris Rogers
ICU ColleagueMichael Bodie
Cyber TechClayton Adams
Bellhop NineErol Mehmet
Agent SimsCharlotte Statham
Panicked WomanHadrian Howard
CAT Agent #2 - Agent StevensAtanas Srebrev
CAT Agent #3Fahradin Fahradinov
CAT Agent #4Martin Geraskov
CAT Agent #5Nathan Cooper
CAT Agent #6Nadia Konakchieva
Crying WomanSophia Del Pizzo
New Age Instructor艺术
Russell De Rozario
Production DesignTim Blake
Supervising Art DirectorYossif Mladenov
Set DesignerDobrinka Stamenkova
Art Department CoordinatorOrlin Grozdanov
Set DecorationHannah Boyton
PainterEvgeni Yordanov
Construction ManagerMitchell Holder
PropsPaul Oatway
Property MasterKimberley McBeath
Set DecorationLouise Lannen
Assistant Art DirectorBorislav Bogdanov
Set DresserKeith Weir
Storyboard ArtistPaul Bowring
Construction ManagerSimona Ilieva
Art Department AssistantRuth Ingamells
Art Department AssistantIvan Rangelov
Supervising Art DirectorLouise Vogel
Art DirectionAlexei Karaghyaur
Art DirectionYosif Mladenov
Set DesignerTom Knight
Standby Art DirectorDaniel Valentine
GreensmanDaniel Gibson
GreensmanLauren Perry
Art Department CoordinatorDeclan O'Brien
Assistant Art DirectorPeter Dibden
Assistant Property MasterGeorgi Aleksandrov
PropsJamie Ferguson
PropsGiannis Skafidas
Set DesignerPaul Jesper
Storyboard Artist工作人员
Greg Powell
Stunt CoordinatorPeter Krumov
CarpenterJames Grogan
Fight ChoreographerDesislav Dimitrov
Techno Crane OperatorMarc Bee
CarpenterRoger Kiff
CarpenterAlan Maul
CarpenterJoe Watts
Stunts音响
Richard Pryke
Sound Re-Recording MixerPeter Burgis
Foley ArtistMark DeSimone
ADR MixerDavid Buckley
Original Music ComposerLinda Brenon
Dialogue EditorDominic Gibbs
Sound SupervisorGlen Gathard
Foley MixerPeter Hanson
Sound DesignerAdam Scrivener
Sound Re-Recording MixerAdam Horley
ADR EditorSimon Diggins
ADR MixerZoe Freed
Foley ArtistJem
Foley EditorRebecca Heathcote
Foley ArtistRob Marshall
ADR RecordistAndy Welker
ADR SupervisorGareth John
Sound MixerJason Sharrow
ADR RecordistMaria Kelly
ADR RecordistOleg Belogorsky
ADR MixerGeorge Lee
Assistant Sound Editor摄影
Jules O'Loughlin
Director of PhotographyJules O'Loughlin
Camera OperatorMichael Pentney
Digital Imaging TechnicianJack English
Still PhotographerIvo Peitchev
Camera OperatorPeter Wignall
Camera OperatorDave Isern
Steadicam OperatorRobert Binnall
Second Unit Director of PhotographyBen Gooder
GripDaniel Rose
Drone PilotIvan Vatsov
Camera OperatorKaloyan Nedelchev
First Assistant "A" CameraPaul Wheeldon
First Assistant CameraBrad Larner
First Assistant "A" CameraDarren Holland
Key GripDimitar Krustev
Drone PilotIvan Chertov
Second Assistant "C" CameraIan Bird
Key GripGeorgi Petkov
Key GripGareth Harfoot
Aerial CameraJonathan Dennis
Russian Arm OperatorAdam Sculthorp
Drone CinematographerAngus Benson-Blair
Drone PilotMatthew Waving
First Assistant "B" CameraIva Slavova
Drone CinematographerMaxim Penev
Second Assistant CameraKat Spencer
Second Assistant CameraAlex Van Heerden
Second Assistant "A" CameraIvailo Tzvetkov
First Assistant CameraIvelin Metodiev
Second Assistant "B" CameraIvaylo Ivanov
Camera OperatorSergey Zhelezko
Epk Camera OperatorPaula Nenova
First Assistant "B" CameraBorislav Belberov
Second Assistant CameraJack Bentley
Second Assistant "A" CameraRumen Doychinov
Assistant CameraJames Sams
Best Boy GripJosselin Cornillon
Data WranglerKaloyan Pehlivanski
GripPetar Stoianov
GripBoris Mitrev
Second Assistant Camera剪辑
Gabriel Fleming
EditorAlex Fenn
Associate EditorKelly Allum
First Assistant EditorMonika Radwanska
Assistant Editor编剧
Robert Mark Kamen
ScreenplayRic Roman Waugh
ScreenplayKatrin Benedikt
CharactersKatrin Benedikt
StoryCreighton Rothenberger
CharactersCreighton Rothenberger
StoryMatt Cook
Screenplay灯光
Konstantin Vladimirov
GafferJonathan Spencer
GafferJason Martin
Rigging GafferHristo Idakiev
GafferHarry Gay
ElectricianOliver Poole
ElectricianWill Sheff
ElectricianOliver Whickman
ElectricianAtanas Stoyanov
Key Rigging GripIvo Hristov
ElectricianMartin Nazlamov
ElectricianAlexander Georgiev
Electrician导演
Vic Armstrong
Second Unit DirectorRic Roman Waugh
DirectorBeverly Winston
Script SupervisorBen Burt
First Assistant DirectorMaya Markova
Third Assistant Director制片
Daniel Hubbard
CastingBoaz Davidson
Executive Producer杰拉德·巴特勒
ProducerLes Weldon
ProducerAvi Lerner
Executive ProducerJohn Thompson
ProducerTrevor Short
Executive ProducerDavid Bernardi
Executive ProducerLati Grobman
Executive ProducerHeidi Mark
Executive ProducerMark Gill
Executive ProducerChrista Campbell
Executive ProducerStephen Shiu Jr.
Executive ProducerAlan Siegel
ProducerDanielle Robinson
Co-ProducerMatthew O\'Toole
ProducerGisella Marengo
Co-ProducerVeselin Karadjov
Line ProducerJeffrey Greenstein
Executive ProducerJonathan Yunger
Executive ProducerYariv Lerner
ProducerLonnie Ramati
Co-Executive ProducerCheryl Goodbody
Post Production CoordinatorMark Birmingham
Line ProducerSimon Mills
Production ManagerSebastian Serrell-Watts
Co-Executive ProducerDaniel Kaslow
Associate ProducerConor Charles
Co-ProducerBen Burt
Associate ProducerAndrey Georgiev
Executive ProducerCem Gürsel
Co-Executive ProducerJohn Yarincik
Co-ProducerDilek Osman
Post Production CoordinatorInga Fabian
Production Secretary视效
Marc Massicotte
Visual Effects SupervisorAlexander Valev
Visual Effects SupervisorIvo Jivkov
Special Effects SupervisorTerry Glass
Special Effects Supervisor服装与化妆