演员阵容
杰夫·布里吉
Kevin Flynn / CluGarrett Hedlund
Sam FlynnJane Wilde
QuorraBruce Boxleitner
Alan Bradley / TronJames Frain
JarvisBeau Garrett
GemMichael Sheen
Castor / ZuseSerinda Swan
Siren #2Yaya DaCosta
Siren #3Elizabeth Mathis
Siren #4Kis Yurij
Half Faced ManConrad Coates
BartikRon Selmour
Chattering Homeless ManDan Joffre
Key Security Guard #1 - ErnieDarren Dolynski
Young Man on RecognizerKofi Yiadom
Disc Opponent #2 / Black GuardSteven Lisberger
ShaddixDonnelly Rhodes
Grandpa FlynnBelinda Montgomery
Grandma FlynnOwen Best
7 Year Old Sam FlynnMatt Ward
Iso BoyZoe Fryklund
Iso GirlDean Redman
Light Jet SentryMi-Jung Lee
Debra ChungChristopher Logan
Nervous ProgramSheldon Yamkovy
Destitute ProgramDale Wolfe
Irv CulpepperJoanne Wilson
Reporter #1Catherine Lough Haggquist
Reporter #2Thomas Bradshaw
Security Guard #2Shafin Karim
East Indian Taxi DriverRob Daly
Lead SentryMike Ching
Blue Gaming ProgramMichael Teigen
Green Gaming ProgramBrent Stait
Purple Gaming ProgramShaw Madson
Reporter #3Amy Esterle
Young Mrs. FlynnCody Laudan
End of the Line Club BouncerJeffrey Nordling
Richard MackeyChristine Adams
Claire AtkinsonKate Gajdosik
News AnchorJack McGee
Police PhotographerDawn Mander
Crying ProgramMichael Logie
Kevin Flynn Performance DoubleJohn Reardon
Young Kevin Flynn / Clu Performance DoubleEdie Mirman
Computer Voice (voice)Allen Jo
Black Guard / Disc Opponent #1Aaron Toney
Black GuardKim Nguyen
Black GuardPatrick Sabongui
Gaming Program 1 - SWill Erichson
Gaming Program 2 - S基利安·墨菲
Edward Dillinger (uncredited)Brandon Jay McLaren
Sobel (uncredited)艺术
Kevin Ishioka
Supervising Art DirectorSean Haworth
Art DirectionBill Ladd
Art DirectionLin MacDonald
Set DecorationMark W. Mansbridge
Supervising Art DirectorGrant Van Der Slagt
Art DirectionDarren Gilford
Production DesignMike Piccirillo
Art Department CoordinatorEd Natividad
Conceptual DesignDave Scott
Art DirectionBen Procter
Art DirectionJason Corgan Brown
Art Department ManagerRobert J. Carlyle
Construction CoordinatorRobert W. Joseph
Art DirectionJames H. Chow
Property MasterJohn Dale
Construction CoordinatorLynn Snedden
Art Department Coordinator工作人员
Loyd Catlett
Stunt DoubleChad Stahelski
Stunt CoordinatorDavid Leitch
Stunt CoordinatorChris Palermo
StuntsBrad Loree
Stunt DoubleMonique Ganderton
StuntsRandy Hamilton
Stunt DoubleScott J. Ateah
Stunt CoordinatorKylie Furneaux
StuntsOwen Walstrom
StuntsJim Filippone
PilotJanene Carleton
StuntsBrent Connolly
Stunt DoubleDarren Poe
Digital Effects SupervisorJoel Thompson
Visual Effects EditorJon Cowley
Digital Effects SupervisorVotch Levi
CG SupervisorCraig Calvert
CG SupervisorJonathan Litt
CG SupervisorVictor Lizarraga
CG SupervisorAndrew Loschin
Visual Effects EditorJonathan Gerber
Digital Effects SupervisorJackson Spidell
Stunt DoubleHolly Raczynski
Stunt DoubleSabine Varnes
StuntsLeif Havdale
Stunt DoubleFrancisco Ramirez
Visual Effects EditorJoel LeLièvre
CG SupervisorArudra Jaykar
CG SupervisorZai Ortiz
CG SupervisorPeter Plevritis
Digital Effects SupervisorRyan Delk
Visual Effects Editor音响
Christopher Boyes
Sound Re-Recording MixerKyrsten Mate
Sound Effects EditorSteve Boeddeker
Sound DesignerMichael Silvers
ADR EditorDennie Thorpe
FoleyJana Vance
FoleyTeresa Eckton
Sound Effects EditorThomas Bangalter
Original Music ComposerWarren Hendriks
Sound Effects EditorGuy-Manuel de Homem-Christo
Original Music ComposerRonald G. Roumas
Sound RecordistGary Rizzo
Sound Re-Recording MixerAddison Teague
Supervising Sound EditorCheryl Nardi
Dialogue EditorGwendolyn Yates Whittle
Supervising Sound EditorChristopher Scarabosio
Sound Effects EditorKen Fischer
Sound Effects EditorJosh Gold
Sound Effects EditorAdam Kopald
Sound Effects EditorMac Smith
Sound Effects EditorBrian Chumney
Foley EditorDon Brown
Boom OperatorCharles Paley
Music EditorJason Bentley
Music SupervisorChris Barron
Sound Recordist摄影
Claudio Miranda
Director of PhotographyStephen S. Campanelli
Additional PhotographyHans Bjerno
Aerial Director of PhotographySteve Koster
Aerial Director of PhotographyGil Forrester
Dolly GripKim Olsen
Key GripChris Oben
Camera OperatorVance Wiese
Camera SupervisorJay 'Sully' Sullivan
Dolly GripBryce Shaw
Dolly GripTroy James Sobotka
Key GripRobert Petrin
Ultimate Arm Operator剪辑
James Haygood
Editor编剧
Steven Lisberger
CharactersBrian Klugman
ScreenplayLee Sternthal
ScreenplayEdward Kitsis
ScreenplayEdward Kitsis
StoryAdam Horowitz
ScreenplayAdam Horowitz
StoryBonnie MacBird
Characters灯光
Andrew W. Davidson
GafferKeith Woods
Rigging GafferKevin McCloy
Rigging GripDaryl Makortoff
Rigging GripSimon Hunt
GafferStacy Sievek
GafferThomas McGough
Rigging GafferCurt Griebel
Rigging GripRyan McGuire
Rigging Grip导演
Joseph Kosinski
DirectorBruce Franklin
First Assistant DirectorPortia Tickell
Script SupervisorElspeth Grafton
Script SupervisorDavid Klohn
Second Assistant DirectorPete Whyte
First Assistant Director制片
Steven Lisberger
ProducerDonald Kushner
Executive ProducerSarah Halley Finn
CastingHeike Brandstatter
Local CastingCoreen Mayrs
Local CastingJeffrey Silver
ProducerSean Bailey
ProducerSteve Gaub
Co-ProducerHolly Dorff
ADR Voice CastingBruce Franklin
Associate ProducerJustis Greene
Unit Production ManagerJustis Greene
Associate ProducerJustin Springer
Co-ProducerTamara Hunter
Casting AssociateHeather Meehan
Unit Production ManagerLeslie-Ann Reale
Casting Associate视效
Samir Hoon
Visual Effects SupervisorRandal Shore
Visual Effects ProducerDennis Berardi
Visual Effects ProducerCharlie Iturriaga
Visual Effects SupervisorRobin L. D'Arcy
Visual Effects ProducerPatrick Perez
Lead AnimatorChris Harvey
Visual Effects SupervisorJonathan Harb
Visual Effects SupervisorNaomi Foakes
Visual Effects CoordinatorAaron Weintraub
Visual Effects SupervisorLisa Beroud
Visual Effects ProducerEric Barba
Visual Effects SupervisorSteve Preeg
Visual Effects SupervisorArin Finger
Visual Effects ProducerUnjoo Lee Byars
Visual Effects ProducerAlex Burdett
Special Effects SupervisorMatthias Wittmann
Animation SupervisorErik Baker
AnimationEric Demeusy
3D AnimatorKevin McAllister
Visual Effects CoordinatorMichael S. Pryor
Visual Effects ProducerMatt Glover
Visual Effects CoordinatorDaniel Mizuguchi
Animation SupervisorChris McLeod
Visual Effects CoordinatorJames Greig
Visual Effects CoordinatorDana Jurcic
Visual Effects CoordinatorCharles Self
Visual Effects ProducerBecca Donohoe
Visual Effects CoordinatorScott Meadows
Pre-Visualization SupervisorCharlie Bolwell
Visual Effects CoordinatorBhavana Gidwani
Visual Effects CoordinatorPatrick Halm
Visual Effects CoordinatorKit Ho
Visual Effects CoordinatorVenessa Loubert
Visual Effects CoordinatorRachel A. Mariscal
Visual Effects CoordinatorDamian O'Farrill
Visual Effects CoordinatorGustavo A. Pablik
Visual Effects CoordinatorMansi Shah
Visual Effects CoordinatorVince Buda
Visual Effects CoordinatorElizabeth Asai
Visual Effects CoordinatorKatya Krotenko
Visual Effects CoordinatorBhakti Patwardhan
Visual Effects ProducerJanelle Croshaw Ralla
Visual Effects SupervisorEric D Legare
Visual Effects Technical Director服装与化妆