演员阵容
Kristen Stewart
Bella Swan罗伯特·帕丁森
Edward CullenTaylor Lautner
Jacob BlackBilly Burke
Charlie SwanPeter Facinelli
Dr. Carlisle CullenMichael Sheen
Aro伊丽莎白·里瑟
Esme Cullen凯南·鲁兹
Emmett CullenNikki Reed
Rosalie HaleJackson Rathbone
Jasper HaleAshley Greene
Alice Cullen安娜·坎卓克
JessicaSarah Clarke
RenéeChristian Camargo
Eleazar DenaliGil Birmingham
BillyJulia Jones
Leah ClearwaterBooboo Stewart
Seth ClearwaterMía Maestro
Carmen DenaliCasey LaBow
Kate DenaliMaggie Grace
Irina DenaliMyAnna Buring
Tanya DenaliTy Olsson
PhilChristian Sloan
Unsavory ManJames Pizzinato
Unsavory ManIan Harmon
Unsavory ManGabriel Carter
Unsavory ManChristian Serratos
AngelaMichael Welch
MikeJustin Chon
EricChristopher Heyerdahl
MarcusJamie Campbell Bower
CaiusAngelo Renai
Minister WeberAlex Rice
Sue ClearwaterPaul Becker
DancerStephanie Moseley
DancerKiowa Gordon
EmbryTyson Houseman
Quil查斯克·史宾塞
Sam UleyBronson Pelletier
JaredAlex Meraz
PaulTinsel Korey
EmilyTanaya Beatty
RachelSienna Joseph
ClaireCarolina Virguez
KaureSebastião Lemos
GustavoMackenzie Foy
RenesmeeAli Faulkner
BiancaCharlie Bewley
DemetriDaniel Cudmore
FelixStephenie Meyer
Wedding Guest (uncredited)Melissa Rosenberg
Wedding Guest (uncredited)艺术
Troy Sizemore
Supervising Art DirectorRichard Sherman
Production DesignLorin Flemming
Art DirectionDavid Schlesinger
Set DecorationMichael Sabo
Property MasterRandall S. Coe
Construction CoordinatorJerad Marantz
Concept ArtistDaniel Flaksman
Art DirectionJanna Roach
Assistant Property MasterNate Fredenburg
Art DirectionJaclyn Kenney
Art Department CoordinatorRick Newsome
Storyboard Designer工作人员
Colin Strause
CG SupervisorMarny Eng
StuntsKrista Bell
StuntsClint Carleton
StuntsJeff Imada
Stunt CoordinatorBrett Armstrong
StuntsDavid 'Goldy' Goldsmith
Video Assist OperatorAndrea Kinsky
StuntsJanene Carleton
StuntsRobert Foster Jr.
Transportation CoordinatorBrad Minnich
Visual Effects EditorTom Goodrich
Studio TeacherBruce Nicholson
CompositorNeil Greenberg
Visual Effects EditorPaul Becker
ChoreographerToni Atterbury
Unit PublicistMichael Cavanaugh
Visual Effects EditorSteve McLeod
Visual Effects EditorAndrew Smith
Visual Effects EditorRyan Valade
Visual Effects EditorAndrea Wertheim
Post Production SupervisorBrennan Prevatt
Digital Effects SupervisorSean Rourke
Visual Effects EditorCatherine Chase
Visual Effects EditorMartin Pelletier
CG SupervisorSatish Ratakonda
Compositor帕特里克·约瑟夫·威尔森
Utility StuntsNatalie Baillie
CompositorKarin Silvestri
StuntsCraig Rowe
CompositorNeil Eskuri
Digital Effects SupervisorEvan Salusbury
Visual Effects EditorAharon Bourland
CG SupervisorJordan Schilling
CompositorDavid A. Link
Compositor音响
Carter Burwell
Original Music ComposerDane A. Davis
Supervising Sound EditorTony Lamberti
Sound Re-Recording MixerSteve C. Aaron
Sound MixerNerses Gezalyan
Foley MixerDavid A. Whittaker
Sound Effects EditorAdam Milo Smalley
Music EditorJohn C. Stuver
Dialogue EditorMichael Minkler
Sound Re-Recording MixerStephanie Flack
Dialogue EditorStephanie Flack
ADR EditorMatthew W. Kielkopf
First Assistant Sound EditorChris Navarro
ADR MixerAlexandra Patsavas
Music SupervisorSonny Kompanek
OrchestratorRobert Ulrich
ADR SupervisorPaul Stevenson
Foley ArtistRyan Farris
Boom Operator摄影
Guillermo Navarro
Director of PhotographyDavid Crone
Camera OperatorDavid Crone
Steadicam OperatorAndrew Cooper
Still PhotographerMichael Applebaum
Camera OperatorPeter D. Roome
First Assistant CameraTimothy James Kane
First Assistant CameraRick Stribling
Key GripBuddy Carr
Dolly GripRigney Sackley
Second Assistant Camera剪辑
Curtis Lindersmith
Digital Intermediate EditorVirginia Katz
EditorIan Slater
First Assistant EditorLoan Phan
Digital Intermediate ProducerÉlodie Ichter
Color TimerJason Dale
Assistant EditorShae Salmon
Assistant EditorJoey Amron
Assistant Editor编剧
Bill Condon
ScreenplayMelissa Rosenberg
ScreenplayStephenie Meyer
ScreenplayStephenie Meyer
Novel灯光
Earl Woods
Rigging GafferHoward R. Campbell
Lighting ArtistTed Sapp
Key Rigging GripRyan French
Best Boy ElectricDavid Lee
Gaffer导演
Bill Condon
DirectorE. J. Foerster
Second Unit DirectorJessica Lichtner
Script SupervisorGreg Zenon
Second Unit First Assistant DirectorJustin Muller
First Assistant DirectorJohn M. Morse
Second Assistant Director制片
Karen Rosenfelt
ProducerWyck Godfrey
ProducerMarty Bowen
Executive ProducerBarbara Kelly
Associate ProducerStephenie Meyer
ProducerGuy Oseary
Executive ProducerMark Morgan
Executive ProducerGreg Mooradian
Executive ProducerBill Bannerman
Unit Production ManagerBill Bannerman
Co-ProducerElizabeth Coulon
Extras CastingMichael J. Burmeister
Location ManagerPamela Pearl
Casting AssociateJ.J. Ogilvy
Casting AssociateDiana Ascher
Post Production Accountant视效
Phil Tippett
Senior Visual Effects SupervisorAnouk Deveault-Moreau
Visual Effects ProducerJohn Bruno
Visual Effects SupervisorKen Kokka
Visual Effects ProducerTom Gibbons
Animation SupervisorLauren Ritchie
Visual Effects ProducerDottie Starling
Visual Effects SupervisorDane Allan Smith
Visual Effects ProducerMark Van Ee
Visual Effects CoordinatorTim Carras
Visual Effects SupervisorJoshua D. Comen
Visual Effects ProducerRobin Griffin
Visual Effects ProducerGeorge Macri
Visual Effects ProducerRay McIntyre Jr.
Visual Effects SupervisorBruce Woloshyn
Visual Effects SupervisorAllan Magled
Visual Effects ProducerThomas Nittmann
Visual Effects ProducerEdson Williams
Visual Effects SupervisorJeff Campbell
Visual Effects SupervisorWilson Cameron
Visual Effects ProducerAaron Brown
Compositing SupervisorAaron Weintraub
Visual Effects SupervisorNadav Ehrlich
Visual Effects SupervisorMary Stuart
Visual Effects ProducerDion Hatch
Visual Effects SupervisorEric Leven
Visual Effects SupervisorTammy Sutton
Compositing ArtistJimmy Almeida
AnimationAndy Hass
AnimationDanny Southard
AnimationLouis Jones
AnimationJonathan Lyons
AnimationJess Morris
AnimationChristopher Mullins
AnimationMark Powers
AnimationMiles Southan
AnimationYuhon Ng
AnimationSebastien Proulx
Digital CompositorElbert Irving IV
Visual Effects CoordinatorWendy Lanning
Visual Effects ProducerYoshiya Yamada
3D ArtistChris Derochie
AnimationBarb Benoit
Digital CompositorRyan Bradley
AnimationYanick Wilisky
Visual Effects SupervisorKristy Blackwell
Digital CompositorDana Jurcic
Visual Effects CoordinatorBecca Donohoe
Visual Effects CoordinatorRobin Hackl
Visual Effects SupervisorCrystal Choo
Visual Effects CoordinatorBrad Moylan
Compositing ArtistMilan Schere
Matte PainterEric Doiron
Compositing SupervisorJoseph Shahood
Visual Effects CoordinatorGavin Soares
AnimationMathew Borrett
Matte PainterAnand Dorairaj
Digital CompositorPhilip Morris
AnimationRobert Olsson
Matte PainterRobert Alves
AnimationDavid Schnee
Compositing SupervisorQ Fortier
Visual EffectsEarl Fast
AnimationHans Brekke
Lead AnimatorChristian Morin
Digital Compositor服装与化妆