演员阵容
Vin Diesel
Dominic TorettoPaul Walker
Brian O'ConnerJordana Brewster
MiaTyrese Gibson
RomanLudacris
TejMatt Schulze
VinceSung Kang
HanGal Gadot
Gisele YasharTego Calderon
LeoDon Omar
SantosJoaquim de Almeida
ReyesDwayne Johnson
Hobbs埃尔莎·帕塔奇
ElenaMichael Irby
ZiziFernando Chien
WilkesAlimi Ballard
FuscoYorgo Constantine
ChatoGeoff Meed
MacroyJoseph Melendez
Chief of Police AlemeidaJeirmarie Osorio
RosaMark Hicks
CapaEsteban Cueto
BertoCorey Michael Eubanks
LanzoLuis Da Silva Jr.
DiogoEva Mendes
Monica Fuentes (uncredited)Luis Gonzaga
Cash House Door Guard (uncredited)Benjamin Blankenship
Lead DEA Agent (uncredited)Jay Jackson
Field Reporter (uncredited)Arlene Santana
Field Reporter (uncredited)Kent Shocknek
News Anchor (uncredited)Sharon Tay
News Anchor (uncredited)Devon Aoki
Suki (archive footage) (uncredited)Johnny Strong
Leon (archive footage) (uncredited)Chad Lindberg
Jesse (archive footage) (uncredited)Andy Rosa Adler
News Anchor艺术
Beat Frutiger
Art DirectionAndrew Neskoromny
Art DirectionThomas Valentine
Supervising Art DirectorBob Kensinger
Set DecorationPeter Wenham
Production DesignLuis López-Baquero
Set DesignerThomas Minton
Set DesignerJann K. Engel
Set DesignerJuan Guallini Indij
GreensmanBruce DiValerio
Construction CoordinatorA. Todd Holland
Assistant Art DirectorGreg Sanger
LeadmanAlex McCarroll
Set DesignerCarla S. Nemec
Art Department CoordinatorGuillaume DeLouche
Property MasterMailara Santana
Assistant Art DirectorCedar Valentine
Art Department CoordinatorJenn Moye
Art Department AssistantDale DeStefani
Construction CoordinatorJaphet A. Romero
GreensmanSarah Carter
Set Decoration Buyer工作人员
Jack Gill
Stunt CoordinatorHenry Kingi
StuntsGary Hymes
Stunt CoordinatorTanoai Reed
StuntsDavid Fletcher
Special Effects CoordinatorJimmy N. Roberts
Stunt DriverErik Cord
StuntsSteve Kelso
StuntsLaura Albert
StuntsDenney Pierce
StuntsGary J. Wayton
StuntsAndy Gill
StuntsTim Connolly
StuntsWilhem Perez
Scenic ArtistJosiuan Rojas
Transportation CoordinatorLance Gilbert
StuntsTroy Robinson
Stunt CoordinatorOakley Lehman
StuntsCraig W. Smith
Visual Effects EditorMigs Rustia
Visual Effects EditorNick Nelson
Scenic ArtistScott Anderson
Visual Effects EditorHubie Kerns
StuntsDennis McCarthy
Picture Car CoordinatorCarol McConnaughey
Unit PublicistDan Smiczek
CG SupervisorAndrew Roberts
CG SupervisorHarry Mukhopadhyay
CG SupervisorChristopher Johnston
Visual Effects EditorTobias Pfeiffer
Visual Effects EditorAgnaldo Bueno
Stunt CoordinatorGustavo de Jesus
Transportation CoordinatorEarl A. Hibbert
Visual Effects EditorLane Leavitt
StuntsRobert Nagle
StuntsCraig Baxley Jr
StuntsChick Bernhard
Stunt DriverPaul Chappell
StuntsPaul M. Lane
StuntsShauna Duggins
Stunt DoubleHeidi Pascoe
Utility StuntsWally Crowder
StuntsAnnie Ellis
StuntsMonica Lopez Aleman
Stunt Double音响
Peter Brown
Supervising Sound EditorBrian Tyler
Original Music ComposerAnna MacKenzie
Supervising ADR EditorAnna MacKenzie
Supervising Dialogue EditorNerses Gezalyan
Sound MixerWhit Norris
Production Sound MixerCharles Maynes
Sound Effects EditorKerry Ann Carmean
Foley EditorJon Title
Sound Effects EditorJoe Lisanti
Music EditorAnn Scibelli
Sound DesignerFrank A. Montaño
Sound Re-Recording MixerJon Taylor
Sound Re-Recording MixerGeorge Pereyra
Foley EditorSheri Ozeki
Music EditorKatherine Rose
Foley ArtistPeter Staubli
Sound Effects EditorFrank Smathers
Sound RecordistLaura Harris Atkinson
Dialogue EditorChris Jargo
ADR EditorThom 'Coach' Ehle
Dolby ConsultantStephen P. Robinson
Sound DesignerGlynna Grimala
Sound DesignerJesse Dodd
ADR MixerThomas J. O'Connell
ADR MixerXavier Horan
Dialogue Editor摄影
Alexander Witt
Second Unit Director of PhotographyIgor Meglic
Second Unit Director of PhotographyStephen F. Windon
Director of PhotographyGeoffrey Haley
Steadicam OperatorTom Clancey
Additional PhotographyGreg Baldi
Camera OperatorMaurice K. McGuire
Camera OperatorHans Bjerno
Aerial Director of PhotographyJaimie Trueblood
Still PhotographerSteve Koster
Aerial Director of PhotographyAdam Dale
Aerial Director of PhotographyRonald Hersey
Second Unit Director of PhotographyRaphy Molinary
Camera OperatorMarc Dobiecki
Additional CameraLuca Mercuri
Camera OperatorIan Forsyth
Camera OperatorOnofrio Nino Pansini
Camera OperatorJennifer Bell
First Assistant Camera剪辑
Christian Wagner
EditorKelly Matsumoto
EditorFred Raskin
EditorAmy Pawlowski
Digital Intermediate编剧
Gary Scott Thompson
CharactersChris Morgan
Screenplay灯光
导演
Alexander Witt
Second Unit DirectorJustin Lin
DirectorSpiro Razatos
Second Unit DirectorValeria Migliassi Collins
Script SupervisorKatie Eastridge
Script Supervisor制片
Debra Zane
CastingMichael Fottrell
ProducerNeal H. Moritz
ProducerVin Diesel
ProducerAmanda Lewis
Executive ProducerJustin Lin
Executive ProducerSamantha Vincent
Executive ProducerLuis R. Estrella-Rivera
Location ManagerPhilip Barnes
Location Manager视效
Kelvin McIlwain
Visual Effects SupervisorJustin Jones
Visual Effects SupervisorEric D. Christensen
Visual Effects SupervisorAnthony Di Ninno
AnimationChristal Wolgamott
Visual Effects ProducerRick Sander
Visual Effects SupervisorAlexis Nelson
Visual Effects ProducerAngela Barson
Visual Effects SupervisorMichelle Eisenreich
Visual Effects ProducerIan Hunter
Visual Effects SupervisorDavid Sanger
Visual Effects SupervisorRainer Gombos
Visual Effects SupervisorJosh R. Jaggars
Visual Effects ProducerMelinka Thompson-Godoy
Visual Effects ProducerPam Hammarlund
Visual Effects ProducerDavid Burton
Visual Effects SupervisorAdam Avitabile
Visual Effects SupervisorOliver Zangenberg
AnimationErin Ferguson
Visual Effects ProducerDawn Brooks Macleod
Visual Effects ProducerDavid Wallace Allen
Visual Effects SupervisorJeffrey Kalmus
Visual Effects SupervisorGuillaume Rocheron
Visual Effects Supervisor服装与化妆