演员阵容
Andy Serkis
Caesar伍迪·哈里森
The ColonelSteve Zahn
Bad ApeKarin Konoval
MauriceAmiah Miller
NovaTerry Notary
RocketTy Olsson
Red DonkeyMichael Adamthwaite
LucaToby Kebbell
KobaGabriel Chavarria
PreacherJudy Greer
CorneliaSara Canning
LakeDevyn Dalton
CorneliusAleks Paunovic
WinterAlessandro Juliani
SpearMax Lloyd-Jones
Blue EyesTimothy Webber
Ape ElderLauro Chartrand
Look Out ApeShaun Omaid
Soldier Who Sees ApeRoger Cross
CaptainMercedes de la Zerda
LangDoug Chapman
Alpha Omega DeserterJames Pizzinato
Captured SoldierChad Rook
BoyleDean Redman
Commanding OfficerSteve Baran
Tanker GuardSandy Robson
GunnerLevi Meaden
SoldierBilly Wickman
Gasping SoldierAlbert Nicholas
Tower Guard #1Kyle Horton
Tower Guard #2Paul Luongo
Ukulele Playing SoldierThomas Potter
Platoon LeaderMathew Yanagiya
Executive Officer's ManSkye Notary
Ape Kid #1Willow Notary
Ape Kid #2Finn Notary
Ape Kid #3Phoenix Notary
Ape Kid #4Sadie Aperlo
Ape Kid #5Matilda Aperlo
Ape Kid #6Andrew Alexander Reeves
Ape Kid #7艺术
James Chinlund
Production DesignMaya Shimoguchi
Supervising Art DirectorChris Beach
Assistant Art DirectorCallie Andreadis
Assistant Art DirectorNigel Evans
Art DirectionDoug Harlocker
Property MasterDavid Clarke
Art DirectionRichard Bloom
Art DirectionAmanda Moss Serino
Set DecorationDoug Girling
Assistant Art DirectorRich Romig
Set DesignerJesse Joslin
Construction CoordinatorCallum Webster
Assistant Art DirectorGustaf Aspegren
Assistant Art DirectorLauren Geaghan
Art Department Coordinator工作人员
John Stoneham Jr.
Stunt CoordinatorJeff Sanca
Stunt DriverTodd Scott
StuntsChris Webb
StuntsKrista Bell
Stunt DoubleRic Walkington
ArmorerClint Carleton
StuntsLauro Chartrand
StuntsSteve Chang
StuntsRick Pearce
StuntsBrett Armstrong
StuntsJason Bell
StuntsPaul Wu
StuntsOwen Walstrom
StuntsJanene Carleton
StuntsCassandra Ebner
StuntsScott Lang
StuntsAlessandro Saponi
CG SupervisorDavid Walsh
Visual Effects EditorRonnie Menahem
CG SupervisorJérome Escobar
CG SupervisorRob Fournier
ArmorerAdam Heinis
Special Effects CoordinatorMaja Aro
StuntsMathew Yanagiya
StuntsCory Fleming
Aerial CoordinatorBen Powdrell
Visual Effects Editor音响
Michael Giacchino
Original Music ComposerR.J. Kizer
ADR SupervisorDan O'Connell
FoleyAndy Nelson
Sound Re-Recording MixerTom Hartig
Boom OperatorKim Foscato
ADR EditorJohn T. Cucci
FoleyJim Schultz
Music EditorWillard Overstreet
Foley EditorWill Files
Sound DesignerWill Files
Supervising Sound EditorPaul Apelgren
Music EditorJim Brookshire
ADR EditorLaura Graham
ADR EditorThom Brennan
Foley EditorMatthew Harrison
Foley EditorJohn Morris
FoleyCharlie O.
Boom Operator摄影
Michael Seresin
Director of PhotographyRoger Vernon
Second Unit Director of PhotographyDoane Gregory
Still PhotographerNorbert Kaluza
Steadicam OperatorHans Bjerno
Aerial Director of PhotographyPhil Pastuhov
Aerial Director of PhotographyCharles Crivier
Key GripDarin Wong
Dolly GripKyle Robson
Dolly GripFrank R. Sims
Key Grip剪辑
William Hoy
EditorStan Salfas
EditorChristian Prejza
Digital IntermediateStephen Shapiro
First Assistant EditorMelissa Remenarich
First Assistant EditorTyler Ruocco
First Assistant EditorIan Sullivan
Digital IntermediateA.R. Björklund
Editorial Production Assistant编剧
灯光
导演
Matt Reeves
DirectorTrisha Burton
Script SupervisorKimi Webber
Script SupervisorAna Oparnica Sebal
Script Supervisor制片
Debra Zane
CastingHeike Brandstatter
CastingCoreen Mayrs
CastingRick Jaffa
ProducerAmanda Silver
ProducerPeter Chernin
ProducerDylan Clark
ProducerShayna Markowitz
Casting AssociateDylan Jury
Casting AssociateJohnny Gidcomb
ADR Voice CastingNatasha Wehn
Casting Assistant视效
Alex Blatt
VFX EditorLily Shapiro
Visual Effects CoordinatorJoel Whist
Special Effects SupervisorDan Lemmon
Visual Effects SupervisorRyan Stafford
Visual Effects ProducerJoe Letteri
Visual Effects SupervisorErik Winquist
Visual Effects SupervisorLuke Millar
Visual Effects SupervisorMark Gee
Visual Effects SupervisorEmilio Ghorayeb
Animation SupervisorDaniel Barrett
Animation SupervisorAnders Langlands
Visual Effects SupervisorChloe Feodoroff
Visual Effects CoordinatorJana Jungk
Visual Effects CoordinatorA.J. Briones
Pre-Visualization SupervisorMike F. Hedayati
Visual Effects SupervisorWes Walcott
VFX EditorDennis Yoo
Animation SupervisorSidney Kombo
Animation SupervisorDarren Mort
Creature Technical DirectorChristoph Meyer
Creature Technical DirectorAlex Burt
Lead AnimatorKate Elum
Visual Effects CoordinatorDominique Fernet
Visual Effects CoordinatorLucas John Ng
Visual Effects CoordinatorSheldon Smith
Visual Effects CoordinatorBonnie Gosnell
Visual Effects CoordinatorRocco Pierini
Visual Effects CoordinatorHayley Perkins
Visual Effects ProducerJennifer Lee Scheer
Visual Effects ProducerRuth Irvine-Hauer
Visual Effects ProducerJosh Dagg
Visual Effects SupervisorMegan Flood
Visual Effects SupervisorVasilis Antipas
Visual Effects Technical DirectorStefanie Blatt
Visual Effects Technical DirectorOliver Ferguson
Visual Effects Technical DirectorLaura Languillet
Visual Effects Technical DirectorDan Cervin
Special Effects SupervisorGraham Binding
Senior AnimatorMeow Nutjaree Wannasri
VFX ArtistPatrick Miller
Visual Effects Coordinator服装与化妆