演员阵容
丹泽尔·华盛顿
Detective Keith FrazierClive Owen
Dalton Russell朱迪·福斯特
Madeleine WhiteChristopher Plummer
Arthur Case威廉·达福
Captain John DariusChiwetel Ejiofor
Detective Bill MitchellCarlos Andrés Gómez
SteveKim Director
StevieJames Ransone
Steve-OBernie Rachelle
ChaimPeter Gerety
Captain CoughlinVictor Colicchio
Sergeant CollinsCassandra Freeman
SylviaPeter Frechette
Peter HammondGerry Vichi
Herman GluckWaris Ahluwalia
Vikram WaliaRafael Osorio
Bank GuardRodney "Bear" Jackson
Bank GuardDaryl Mitchell
Mobile Command Officer RourkeAshlie Atkinson
Mobile Command Officer BerkDavid Brown
Mobile Command Officer CarnowRobert C. Kirk
Mobile Command Officer BorinskyFrank Stellato
Mobile Command Detective肯·梁
WingMarcia Jean Kurtz
Miriam DouglasEd Onipede Blunt
Ray RobinsonAmir Ali Said
Brian RobinsonLemon Andersen
Paul GuitierezSamantha Ivers
Nancy MannPeter Kybart
MayorAl Palagonia
KevinFlorina Petcu
Ilina MiritiaJason Manuel Olazabal
ESU Officer HernandezJeff Ward
ESU Officer JesusAnthony Mangano
ESU OfficerMichael Devine
ESU OfficerEd Bogdanowicz
ESU OfficerAaron Vexler
ESU OfficerAnthony Borowiec
ESU OfficerJoe Coots
ESU OfficerLionel Pina
Cop with PizzasKen Ferrigni
Redheaded DetectiveFrank Hopf
Barricade OfficerRobert Testut
Barricade OfficerCraig M. Spitzer
Seth GreenblattLimary Agosto
Gladys PerezPatrick Illig
Brad StoneFrank Composto
Eric DodgeRozanne Sher
Hostage WomanRachel Matthews
KatherineGregory Dann
Case's BodyguardBen Crowley
White's AssistantShon Gables
CBS News ReporterDominic Carter
NY1 News AnchorSandra Endo
NY1 News ReporterKandiss Edmundson
MadgeAgim Coma
BorovaJohn Speredakos
PorcarioBaktash Zaher
ZahirErnest Rayford
Men's Club AttendantVincent DiMartino
BarberJulian Niccolini
Four Seasons Maître d'Ed Crescimanni
EdwinBrad Leland
RonnieMichal Sinnott
Lori MinitteEnver Hoxha
Self (archive sound)艺术
Wynn Thomas
Production DesignRandall Balsmeyer
Title DesignerChris Shriver
Art DirectionGeorge DeTitta Jr.
Set DecorationMichael Saccio
Property MasterJames C. Feng
Assistant Art DirectorLeann Murphy
Art Department CoordinatorMartin Bernstein
Construction CoordinatorGuy Efrat
Location ScoutDan Maslen
Storyboard ArtistJames Klotsas
PropsGabu Camilo
Set DresserVincent Guarriello
Key Construction GripArne Olsen
Construction GripDan DeTitta
Set Decoration BuyerTimothy Main
Construction ForemanRoss Huttick
Assistant Property MasterAllen Stillman
Shop Electric工作人员
Carla Meyer
Dialect CoachJeff Ward
Stunt CoordinatorFred Buch
Special Effects AssistantLinton Alfred
StuntsGene O'Neill
Transportation CaptainJohn Canavan
Transportation Co-CaptainSusan Lazarus
Post Production SupervisorDevin Maggio
Special Effects TechnicianRyder Washburn
ArmorerJodi Pynn
StuntsRobert Antalocy
CarpenterWilliam Sepulveda
Craft ServiceNicholas Brown
Set Production AssistantJames Hook
Stand InJackie Bazan
Unit PublicistMax Frankston
Video Assist OperatorJeffrey L. Glave
Charge Scenic ArtistBridgett Brown
Intern音响
Eugene Gearty
Sound Effects DesignerTerence Blanchard
Original Music ComposerDavid Bolt
ADR EngineerTodd Bozung
Supervising Music EditorHoward Drossin
OrchestratorMarko Costanzo
Foley ArtistChris Fielder
Assistant Sound EditorMarissa Littlefield
ADR EditorFrédéric Rose
Dialogue EditorFrank Kern
Foley SupervisorPhilip Stockton
Supervising Sound EditorSean Garnhart
Foley MixerBob Chefalas
Additional Sound Re-Recording MixerAllan Zaleski
Sound Effects EditorWilliam Sarokin
Production Sound MixerJamie Baker
Foley EditorGeorge Leong
Boom OperatorCarlie Bergman
ADR RecordistDicken Berglund
ADR MixerSara Stern
Apprentice Sound EditorMark Adams
Musician摄影
Matthew Libatique
Director of PhotographyRicardo Sarmiento
Camera OperatorStephen Consentino
Steadicam OperatorStephen Consentino
"A" Camera OperatorDavid Lee
Still PhotographerKurt Rimmel
Dolly GripTony Arnaud
GripLamont Crawford
Key GripTerrence Laron Burke
Best Boy GripEthan Borsuk
Assistant CameraPyare Fortunato
First Assistant CameraPierson Silver
Camera LoaderJames Parsons
Camera Production Assistant剪辑
Barry Alexander Brown
EditorCurtis Lindersmith
Digital Intermediate EditorSam Pollard
Additional EditingRyan Denmark
First Assistant EditorAlex Jablonski
Assistant EditorPaul Tanzillo Jr.
Negative CutterTerra Bliss
Digital Intermediate Producer编剧
Russell Gewirtz
Writer灯光
Bill Almeida
Rigging GafferJohn G. Velez
GafferDarrin Smith
Best Boy ElectricJustin Panzanaro
Rigging GripJustin Cheatham
Electrician导演
史派克·李
DirectorRodney "Bear" Jackson
Second Second Assistant DirectorMike Ellis
First Assistant DirectorShari L. Carpenter
ContinuityTracey Hinds
Second Assistant Director制片
Brian Grazer
ProducerJon Kilik
Executive ProducerKaren Kehela Sherwood
Executive ProducerKim Roth
Executive ProducerDaniel M. Rosenberg
Executive ProducerJonathan Filley
Unit Production ManagerJonathan Filley
Co-ProducerKim Taylor-Coleman
CastingMike Phillips
Production AccountantEve Streger
Casting AssistantCarmen Cárdenas
Art Department Production AssistantDiana E. Latham
Production CoordinatorBeth Avery
Location AssistantMiguel Ángel Poveda
Production ManagerJoseph White
Location ManagerColin Cumberbatch
Production SupervisorKim Jackson
Assistant Production CoordinatorYana Collins Lehman
Post Production AccountantVictoria Brown McCready
Payroll AccountantJean Chien
Assistant Location ManagerEvelyn Santana
PublicistMo Link
Extras Casting AssistantJill Fazzolare
Production AssistantJennifer Gaston-Gates
Second Assistant Accountant视效
Steven Kirshoff
Special Effects SupervisorElla Boliver
Digital Compositor服装与化妆