演员阵容
Harrison Ford
Dr. Norman Spencer米歇尔·菲佛
Claire SpencerDiana Scarwid
Jody詹姆斯·瑞马
Warren FeurMiranda Otto
Mary FeurRay Baker
Dr. Stan PowellWendy Crewson
ElenaAmber Valletta
Madison Elizabeth FrankKatharine Towne
Caitlin SpencerVictoria Bidewell
BeatriceJoe Morton
Dr. DraytonMicole Mercurio
Mrs. FrankSloane Shelton
Mrs. TempletonRachel Singer
PhD Student #3Daniel Zelman
PhD Student #4Jennifer Tung
PhD Student #2J.C.布兰迪
Band MemberDennison Samaroo
PhD Student #1Eliott Goretsky
Teddy艺术
Rick Carter
Production DesignAndrew Menzies
Assistant Art DirectorKaren O'Hara
Set DecorationTony Fanning
Art DirectionWilliam James Teegarden
Production DesignAndrew Leman
Graphic DesignerStefan Dechant
Art DirectionElizabeth Lapp
Art DirectionJohn Villarino
Construction CoordinatorDavid C. Potter
LeadmanBeverli Eagan
Set DesignerMichael Gastaldo
Property MasterChris Cummings
Art Department CoordinatorAnthony 'AJ' Leonardi Jr.
Standby PainterCarlo Basail
GreensmanChris Chichotka
Construction ForemanSeth Blackman
Location ScoutRichie Kawamoto
Set DecorationKevin McCarthy
Storyboard ArtistSteve Brennan
Assistant Property MasterNeil D'Monte
Concept ArtistRonald Carreiro
Swing工作人员
Jeffrey J. Dashnaw
StuntsPatrick Esposito
Post-Production ManagerJon H. Epstein
Stunt DoubleBeau Borders
Sound Design AssistantTracy Keehn-Dashnaw
StuntsRichard Kidd
Digital Effects SupervisorDarrell Davis
StuntsJane Russell
Unit PublicistDebbie Evans
StuntsKent Sparling
Mix TechnicianRandy L. Childs
PropmakerTroy Robinson
StuntsGuy T. Wiedmann
Visual Effects EditorJoel Marrow
Transportation CoordinatorTim A. Davison
Stunt CoordinatorCameron Matheson
CarpenterPat Romano
StuntsMichael Runyard
StuntsCharles Belardinelli
Special Effects CoordinatorRandy Cantor
Transportation CaptainJim Turner
Production ControllerKevin Du Toit
Post Production AssistantJohn Wright
Craft ServiceJudy Malinoski
Set MedicChris Allen
Software EngineerJack Carpenter
StuntsJohn 'J.P.' Pratt
Picture Car CoordinatorUdi Harpaz
Additional MusicRodney Lee Bennett
DriverEliot Yaffe
ProjectionRalph Contrado
Scenic ArtistAnna E. Hayward
Set Production AssistantRandy Crowder
Stand InRichard Bugge
Systems Administrators & SupportLeigh Hennessy
Utility StuntsDavid Deever
Video Assist OperatorCinda-Lin James
StuntsMalia Thompson
Special Effects TechnicianPatricia M. Peters
Stunt DoubleKris A. Jeffrey
StuntsJared S. Eddo
StuntsSteve Madaras
StuntsKirk A. Holland
Transportation Captain音响
Alan Silvestri
Original Music ComposerAlan Silvestri
ConductorDennie Thorpe
Foley ArtistTony Eckert
Foley MixerDennis Leonard
Supervising Sound EditorRandy Thom
Sound DesignerWilliam B. Kaplan
Production Sound MixerEarl Sampson
Boom OperatorDavid Lucarelli
ADR RecordistCharleen Richards
ADR MixerKenneth Karman
Music EditorEwa Sztompke
Dialogue EditorPhil Hadaway
ADR EngineerMarilyn McCoppen
ADR SupervisorAndrea Gard
Sound Effects EditorJoel Sill
Music ConsultantFrank 'Pepe' Merel
Foley RecordistColin O'Neill
Assistant Sound Editor摄影
Don Burgess
Director of PhotographyRobert Presley
Camera OperatorRobert Presley
Steadicam OperatorDavid Boyd
Additional PhotographyJeff 'Moose' Howery
Dolly GripFrançois Duhamel
Still PhotographerMicah Y. Bisagni
Second Assistant CameraGreg Wimer
Assistant CameraJoseph A. Ponticelle
First Assistant CameraRichard Mall
Key GripCarla Corwin
Underwater CameraRob Rubin
Camera LoaderKristopher Van Over
Additional First Assistant CameraThomas Crawford
Best Boy Grip剪辑
Arthur Schmidt
EditorJeremiah O'Driscoll
First Assistant EditorR. Orlando Duenas
Associate EditorJohn Nicolard
Digital Color TimerJeff Smithwick
Color TimerGary Burritt
Negative CutterPeter Ciardelli
Editorial Production AssistantKatie Hedrich
Assistant EditorRon Orenstein
Colorist编剧
灯光
Steven C. McGee
GafferAndrew Taylor
Key Rigging GripKen Berkhout
ElectricianMichael Maloney
Rigging GripEdward J. Cox
Best Boy ElectricBrad Emmons
Rigging Gaffer导演
罗拔·湛米基斯
DirectorSteve Starkey
Second Unit DirectorJosh McLaglen
First Assistant DirectorLuca Kouimelis
Script SupervisorPaula Case
Second Second Assistant DirectorCarla Corwin
First Assistant Director制片
罗拔·湛米基斯
ProducerSteve Starkey
ProducerEllen Lewis
Casting马克·约翰逊
Executive ProducerCherylanne Martin
Unit Production ManagerCherylanne Martin
Associate ProducerJoan Bradshaw
Executive ProducerMatthew J. Birch
Production CoordinatorJack Rapke
ProducerPeter M. Tobyansen
Production SupervisorSteven J. Boyd
Associate ProducerAmanda Koblin
Casting AssociateGregory Alpert
Location ManagerMarcia DeBonis
CastingJason Corgan Brown
ResearcherJudith Bouley
Additional CastingColleen Gibbons
Travel CoordinatorJennifer Euston
Casting AssistantSteven R. Molen
Production ExecutiveDhana Gilbert
Assistant Production CoordinatorKen Ryan
Production AccountantLori Ikeda
Payroll AccountantAngie Ryan
Second Assistant AccountantChris Johnson
Art Department Production AssistantJan Ellen Goldstein
Assistant Location ManagerStacy Layne Kramer
AccountantKami Calevro
Assistant AccountantMayda Renizzi-Holt
First Assistant AccountantJesse Yoshimura
Key Set Production AssistantLibuse Binder
Production AssistantPeter Vogel
Production Secretary视效
Tom Bell
Special Effects SupervisorRobert Legato
Visual Effects SupervisorRuth Greenberg
Visual Effects CoordinatorTimothy Michael Cairns
Visual Effects Production AssistantColin Drobnis
Digital CompositorsLauren A. Littleton
Visual Effects Production ManagerLoree Perrett
Rotoscoping Artist服装与化妆