演员阵容
James Spader
Nick VanzantAngela Bassett
Dr. Kaela EversRobert Forster
A.J. MarleyLou Diamond Phillips
Yerzy PenalosaPeter Facinelli
Karl LarsonRobin Tunney
Danika LundWilson Cruz
Benj SotomejorEddy Rice Jr.
FlyboyKnox White
Troy LarsonKerrigan Mahan
Troy Larson (voice)Vanessa Marshall
Sweetie (voice)Kevin Sizemore
Rescue Leader (uncredited)艺术
Bruce Robert Hill
Art DirectionMarek Dobrowolski
Production DesignFred Arbegast
SculptorDomenic Silvestri
Set DesignerNancy Nye
Set DecorationScott Meehan
Assistant Art DirectorKarl J. Martin
Set DesignerCuitlahuac Morales Velazquez
SculptorRichard K. Buoen
Conceptual DesignStacey S. McIntosh
Construction CoordinatorDavid James
SculptorLauren Cory
Set DesignerLuis G. Hoyos
Set DesignerNicole Koenigsberger
Set DesignerKristen Pratt
Set DesignerJennifer Howard
Art Department CoordinatorHope M. Parrish
Property MasterR. Scott Doran
LeadmanTimothy Burgard
Storyboard ArtistSylvain Despretz
Conceptual DesignKaren Higgins
Construction ForemanJames Doh
Storyboard ArtistLloyd A. Buswell
Construction ForemanTrevor Goring
Storyboard ArtistDoug Devine
Set DresserMariano Díaz
Concept ArtistTom Callinicos
Set DresserMarc Meisels
Set DresserMichael Triant
Set DresserJohn Hammer Maxwell
Set DresserDon Elliott
Swing工作人员
Allan Graf
Stunt CoordinatorSteve Kelso
Stunt DriverJeff Wells
CompositorPeter G. Travers
CG SupervisorWayne Burnes
Special EffectsRudy Perez
Special EffectsCharles Enzen
Transportation CoordinatorEric Barba
CG SupervisorRachel Wyn Dunn
CompositorsKelly Port
CG SupervisorTyler Lafferty
PropmakerGregory Lynch Jr.
CarpenterLisa Hoyle
StuntsScott Crabbe
Video Assist OperatorDan Colegrove
Special Effects TechnicianMarc D. Rienzo
CompositorDavid McKlveen
CarpenterJay M. Huntoon
Video Assist OperatorRasha Shalaby
CompositorLance Wilhoite
CompositorHudson Shock
CompositorFranklin T. Perry
PropmakerMichael Kaelin
CompositorIan C. McArthur
Special Effects TechnicianGary Pawlowski
Special Effects Technician音响
Bunny Andrews
Music EditorMark P. Stoeckinger
Supervising Sound EditorChuck Michael
Sound Effects EditorDavid C. Williams
MusicGlenn T. Morgan
Sound Effects EditorGlenn T. Morgan
ADR EditorJames Moriana
FoleyJeffrey Wilhoit
FoleyAlan Rankin
Sound Effects EditorPaul Timothy Carden
Dialogue EditorDan O'Connell
FoleyFrederick H. Stahly
Dialogue EditorMark Gordon
Dialogue EditorBarney Cabral
Supervising ADR EditorSusan Dawes
Dialogue EditorSean Garnhart
Sound DesignerJay Wilkins
Supervising Sound EditorGary Mundheim
FoleyBarney Carden
Dialogue EditorDave Kulczycki
Dialogue EditorTerry Delsing
Music EditorConstance A. Kazmer
ADR EditorScott Sanders
Sound Effects EditorPhilip A. Hess
Sound Effects EditorJeff Darby
Sound Effects EditorNicholas Korda
ADR EditorGeorge Berndt
ADR Supervisor摄影
Lloyd Ahern II
Director of PhotographyNorman G. Langley
"B" Camera OperatorRobert LaBonge
Second Unit Director of PhotographyStephen Vaughan
Still PhotographerMichael A. Chavez
"B" Camera OperatorMark La Bonge
"A" Camera OperatorTony Rivetti
First Assistant "A" CameraTodd McMullen
First Assistant "B" CameraChris Cuevas
Second Assistant CameraReggie Newkirk
First Assistant CameraIngrid Semler
Camera LoaderMichael Cassidy
Second Assistant "B" CameraMark Figueroa
Second Assistant "B" CameraSteve McLean
First Assistant "A" CameraSean J. O'Shea
Second Assistant "A" CameraJeff Case
Key GripRobert Ikeda
GripMark W. Elias
Key GripRobert Zullo
GripFrank D. Parrish
Second Assistant "A" CameraDave Egerstrom
Camera LoaderGary Huddleston
"A" Camera OperatorMichael Frediani
"B" Camera OperatorJoe Kraft
Dolly GripThomas R. Miller
Dolly GripSteve Robertson
Dolly GripChris Scurria
Dolly GripTodd Slyapich
First Assistant "B" Camera剪辑
Melissa Kent
EditorMichael Schweitzer
Editor编剧
灯光
Carl Boles
Chief Lighting TechnicianDavid Morton
Chief Lighting TechnicianGreg Banta
ElectricianAlfred E. Smithey
Rigging GripLuis Moreno
ElectricianRonald A. Miller
Rigging GripEddie Farmer
ElectricianChris Lewis
Electrician导演
制片
视效
Patrick Tatopoulos
Creature DesignDaniel Chuba
Visual Effects ProducerJamie Dixon
Visual Effects SupervisorMark Stetson
Visual Effects SupervisorJulian Levi
Visual Effects ProducerKaren Ansel
Visual Effects SupervisorJennifer Bergman
Visual Effects ProducerLes Hunter
Visual Effects ProducerEric Saindon
CG ArtistJulie Jaros
CG ArtistScott Liedtka
CG ArtistKelly Wilcox
CG ArtistHeather Holmer
3D ArtistAdam Chrystie
3D ModellerElisabeth Arko
CG Artist服装与化妆