演员阵容
约翰尼·德普
Dr. Will Caster丽贝卡·豪尔
Evelyn Caster摩根·弗里曼
Joseph TaggerPaul Bettany
Max Waters基利安·墨菲
Agent Donald BuchananKate Mara
Bree科尔·豪瑟
Colonel StevensClifton Collins Jr.
MartinSam Quinn
Meth Head #2Cory Hardrict
Joel EdmundFalk Hentschel
BobJosh Stewart
PaulLuce Rains
RogerFernando Chien
HengSteven Liu
ChiuLukas Haas
James ThomasXander Berkeley
Dr. Thomas CaseyWallace Langham
Dr. StraussJames Burnett
Meth Head #1Sam Webb
Red Hooded TeenagerChris Gartin
Tech Conference CoordinatorOlivia Taylor Dudley
GroupieAbe Martell
RIFT HackerLauren Sivan
ReporterLaramie Cooley
BDC GreeterNancy Jeris
BDC ServantColin Jones
FBI AgentDylan Kenin
FBI AgentChad Brummett
Solar Field WorkerAntonio Del Prete
Will In HybridJon Kristian Moore
Will In HybridJohn Trejo
Special Forces on RoofDarren P. Leis
Medical Lab TechDonna Brown
RIFT SurgeonRichard Daniel Williams
RIFT SurgeonZack Carpenter
RIFT Medical TechChristina Lancellotti
RIFT Medical TechKristen Rakes
MIT ProgrammerSeth Adkins
Miserable StudentJaime Powers
Hybrid Townsman (uncredited)Lubella Gauna
Nurse (uncredited)Lyn Quinn
Tech Conference Attendee (uncredited)Kendra Tuthill
Townswoman (uncredited)Darrick Hurst
Berkeley Student (uncredited)Dennis Keiffer
Hybrid Soldier (uncredited)Elon Musk
Elon Musk (uncredited)Fergaledgar
John Mccarthy (uncredited)艺术
Gene Serdena
Set DecorationScott Herbertson
Set DesignerDawn Swiderski
Supervising Art DirectorChris Seagers
Production DesignNancy Deren
Set DesignerGregory S. Hooper
Art DirectionTom Frohling
Art DirectionBjarne Sletteland
Art DirectionLori A. Balton
Location ScoutClint Wallace
Art DirectionRichard K. Buoen
Conceptual DesignSusannah Carradine
Art Department CoordinatorVictor James Martinez
Conceptual DesignAric Cheng
Set DesignerTimothy M. Earls
Set DesignerJerome Brett Fairchild
GreensmanRicardo Guillermo
Set DesignerJeff Julian
Conceptual DesignMallorie McConnell
SculptorCandice Muriedas
Art Department CoordinatorSiobhan Roome
Set DesignerGrant Samson
LeadmanAndrew M. Siegel
Property MasterPaul B. Roberts
Location ScoutRyan Wehner
Title Designer工作人员
Sala Baker
StuntsMichael Papajohn
StuntsJim Palmer
StuntsWade Allen
Stunt CoordinatorJeffrey J. Dashnaw
StuntsChris Palermo
StuntsJoe Bucaro III
StuntsKeith Jardine
StuntsBryan Friday
StuntsKurly Tlapoyawa
StuntsDana Hee
StuntsVanessa Vander Pluym
StuntsJoshua Gomez
StuntsMark Kubr
StuntsAngelique Midthunder
StuntsJermaine Washington
StuntsMam Smith
StuntsMark Stefanich
Stunts大卫·米德桑德
StuntsTait Fletcher
StuntsMickey Giacomazzi
StuntsMichelle Waterson
StuntsBobby Burns
StuntsJim Ford
StuntsDennis Keiffer
StuntsEdward A. Duran
StuntsScott R. Fisher
Special Effects CoordinatorDarrin Prescott
Stunt CoordinatorDenny Caira
Transportation CoordinatorJames Waitkus
Transportation CaptainDaniel Zubiate
StuntsDerrick Mitchell
Visual Effects EditorMarilyn Giacomazzi
StuntsCraig Hosking
Aerial CoordinatorCraig Hosking
PilotGregory M. Edgar
ArmorerJulie Kedzie
StuntsCraig Frosty Silva
StuntsJames Logan
StuntsMark Rayner
StuntsBrian N. Bentley
CompositorsDean Bailey
Stunt DriverRandy Haynie
StuntsJohn Trejo
StuntsRuben Rivera Laguna
StuntsAl Goto
StuntsRobert Nagle
Stunt DriverJimmy Hart
StuntsTodd Schneider
StuntsRussell Cannon
ArmorerMichael Panevics
ArmorerCraig Baxley Jr
StuntsDerick Pritchard
Utility StuntsLaurence Chavez
StuntsJeremy Fry
Stunt DriverMatt Baker
Stunt DoubleRick Shuster
PilotRyan Hanna
StuntsBruce Benson
PilotTrina E. Siopy
Stunt DoubleMichael Struk
Visual Effects EditorPeggy Pere
Aerial CoordinatorCaine Sinclair
StuntsScott Wetzel
Video Assist OperatorJohn Arbuckle
Marine CoordinatorAlexander Seaman
CG SupervisorJosh Wood
StuntsKris Giacomazzi
StuntsCourtney Rayner
Stunt DoubleKevin Derr
StuntsChristopher Leps
Stunt DoubleMatthew Lee Christmas
StuntsLucas Leggio
StuntsMark Brooks
StuntsJonathan Arthur
StuntsChris Donaldson
StuntsWillie Weber
StuntsGary Dionne
Stunt DriverMarianne Smith
StuntsJeffrey Smith
StuntsLexi Dali
Stunt DoublePaul Crow Willis
StuntsBryant Burnett
Stunt Double音响
Mark A. Mangini
Sound DesignerRichard L. Anderson
Sound Effects EditorMychael Danna
Original Music ComposerGoro Koyama
FoleyDouglas Shamburger
Boom OperatorSylvain Lasseur
Sound Effects EditorDavid V. Butler
Dialogue EditorSandra Fox
FoleyTim Walston
Sound DesignerErich Stratmann
Music EditorDeva Anderson
Music SupervisorByron Wilson
ADR Supervisor摄影
Mark Vargo
Second Unit Director of PhotographyJess Hall
Director of PhotographyP. Scott Sakamoto
Steadicam OperatorP. Scott Sakamoto
"A" Camera OperatorPeter Mountain
Still PhotographerHans Bjerno
Aerial Director of PhotographyJosh Bleibtreu
Second Unit Director of PhotographyAnthony Gaudioz
"B" Camera OperatorSteve Koster
Aerial Director of PhotographyDane Bjerno
Aerial Camera TechnicianEric Dvorsky
Aerial Camera TechnicianBob Hall
First Assistant "A" CameraPhilip Shanahan
First Assistant "B" CameraLea E. Miller
Dolly GripDan Schroer
Second Assistant "A" CameraLiu Bing
Camera Production AssistantRay Garcia
Key GripStuart Slack
Key GripClayton Null
Key GripJonathan Clark
Camera LoaderRyan Bushman
Second Assistant "B" Camera剪辑
David Rosenbloom
EditorBrendan Walsh
Assistant EditorJonny Winograd
First Assistant EditorPaula Suhy
Assistant EditorStephen P. Arkle
Digital IntermediateJim Hall
Negative CutterPhyllis Hart
Negative Cutter编剧
Jack Paglen
Writer灯光
Cory Geryak
Chief Lighting TechnicianJames R. Tynes
GafferLamarr Gray
Rigging GafferBlake Pike
Rigging GripDhamarata Dhiensuwana
Rigging GripKevin M. Miller
Rigging GripChristopher H. Sipes
Rigging Grip导演
Wally Pfister
DirectorJonas Spaccarotelli
Second Assistant DirectorScott Robertson
First Assistant DirectorSharron Reynolds-Enriquez
Script Supervisor制片
David Valdes
Producer克里斯托弗·诺兰
Executive ProducerAaron Ryder
ProducerEmma Thomas
Executive ProducerJohn Papsidera
CastingSusan McNamara
Unit Production ManagerBroderick Johnson
ProducerAndrew A. Kosove
ProducerCaitlin McKenna
ADR Voice CastingJo Edna Boldin
CastingJan Foster
Unit Production ManagerMarisa Polvino
ProducerDeanna Brigidi
Casting AssociateYolanda T. Cochran
Co-ProducerKate Cohen
ProducerAnnie Marter
ProducerMary Regency Boies
Co-ProducerScott Robertson
Co-ProducerJustin Ferk
Location ManagerBrad Arensman
Associate ProducerCandice D. Campos
Production SupervisorMarie A. Kohl
Casting AssociateDan Mintz
Executive Producer视效
Mike Chambers
Visual Effects ProducerNathan McGuinness
Visual Effects SupervisorTrystan James
AnimationSze Jia Eng
Visual Effects CoordinatorEunice Khoo
Visual Effects CoordinatorMaximillian McNair MacEwan
Visual Effects CoordinatorSimon Pynn
Matchmove SupervisorDaniel Baldwin
3D AnimatorSean Rowe
Matchmove SupervisorArron Roebuck
ModelingJason Lee Brown
ModelingKatie Stetson
Visual Effects CoordinatorGenevieve Claire
Visual Effects CoordinatorMuhittin Bilginer
Visual Effects Technical Director服装与化妆